A Bánkirobot Team a tajvani kiállításon
2018. január 29.- 2018. február 2. között került megrendezésre a Taiwan International Science Fair- TISF 2018" (Taiwan, Taipei). A TIT Kossuth Klub Egyesület három diákot delegált az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával a versenyre.
A verseny a nagynevű Intel ISEF (Az Intel Nemzetközi Tudományos és Mérnöki Vásár), a világ legnagyobb nemzetközi középiskolai tudományos regionális versenye. Minden évben több mint 75 országból kb. 1800 középiskolai hallgató kapja meg a lehetőséget, hogy bemutassa önálló kutatásaikat, és versenyezzen a körülbelül 4 millió dollár nyereményért. A TISF jelentőségét is mutatja, hogy a Tajvan oktatási minisztere nyitotta meg, és a díjátadón a köztársasági elnök, Caj Jing-ven adta át a díjakat. A díjátadón Szaúdi-Arábia oktatási minisztere is részt vett.
A kis magyar küldöttséget meglátogatta Albert János nagykövet is, aki nagy örömmel üdvözölte a versenyzőket a tajvani fővárosban. A nagyon erős mezőnyben végül a csíkszeredai Imets Tamás ért el 4. díjat, ő mentésre kifejlesztett drónjaival ért el sikert. A sárospatakit Dékány Lea, a Tokaj-Hegyaljai borok minőségét vizsgálta a talaj összetételének függvényében. Az ázsiai közönség számára kicsit idegen volt a téma, hiszen a szőlőtermelés még nem része a kultúrának.
Tóth Bence, a Nyíregyházi Szakképzési Centrum Bánki Donát Műszaki Középiskola diákja most helyezés nélkül jött haza, de a hihetetlenül erős mezőnyben így sem vallott szégyent, hiszen az ő standját folyamatosan érdeklődő tömeg vette körül.
Az érdeklődésben biztosan az is szerepet játszott, hogy a kesztyű kimondta az első mondatot mandarin nyelven is: Kérek 1 kenyeret!
A zsűri egyik tagja szerint a Mérnöki szekcióban biztosan díjazott lett volna, a számítógéptudomány szekcióban ugyanis elsősorban a felhasznált algoritmusok egyediségét vizsgálták. A versenyen további két hasonló tematikájú nemzetközi versenyre invitálták a Jeltolmács kesztyűt, és alkotóját.
A verseny, és a kiállítás mellett nagyon kevés idő jutott a város, az ország megismerésére. Az éjszakai piacok hangulata, a forgatagban kapható, néhol meghökkentő ennivalók újszerűsége, és a helyiek barátsága csökkentette a kultúrsokk, és az időeltolódás okozta fáradalmakat.
Zsigó tanár úr, Bence, köszönjük, hogy ismét öregbítettétek az iskola hírnevét, büszkék vagyunk rátok!
Kiegészítés (2018.02.23): A SZON-os is megjelent az ezzel kapcsolatos cikk, ami IDE KATTINTVA olvasható.