Ismét sikeresen szerepeltek tehetségeink
Szervezeteknek és cégeknek is hasznos eszközöket fejlesztenek feltalálóink
Zsigó Zsolt tanár úr és tanítványai: Nagy Enikő, Sivák Levente, Vas Bertalan és Tóth Bence ismét felkeltették magukra a fizikusi, mérnöki, informatikai és elektronikai világ figyelmét. Olyan innovatív megoldásokat, találmányokat készítenek, fejlesztenek ki, melyeknek csodájára járnak.
Vas Bertalan kétcsatornás jelgenerátort kreált, ami egy drága frekvenciamérő oszcilloszkóp kiváltására alkalmas. Az eszköz okostelefon vagy tablet mikrofonbemenetéhez csatlakoztatható, hobbi- és oktatási célra is remekül használható. Egy hazai fejlesztőmérnöki irodával is felvették a kapcsolatot, s a külső burkolat megalkotása után akár piacra is mehet a termék.
Az idén végzős Sivák Levente már sok külföldi versenyt megjárt nagy öregje a csapatnak. – Tizenkét évesen számítógépeket bütyköltem, a programozáshoz is értek, több mobilapplikációt is készítettem már. A tavalyi innovációs versenyen egy GPS-be illeszthető menedzserapplikációmat ismerték el, amivel a járművek telefonról is pontosan lekövethetőek, s bármikor megállapítható a helyzetük. Jól jön, ha ellopják az autót, vagy elfelejtettük, hol parkoltunk le. Jelenleg az okos tűzoltóruhán dolgozunk Nagy Enikővel – mondta el.
Nagy Enikő számára természetes, hogy a fizika és az elektronika világa csodákat rejt, s ebben a családból hozott motiváció is nagy szerepet játszik. A Természet Világa diákcikkpályázatán is jól szerepelt, vagyis nem csak érti, de le is tudja írni, amit csinál.
– Az okosruháról, amit a tűzoltóknak tervezünk, azt kell tudni, hogy szenzorokat és mikroszámítógépet rejt majd a bevarrásaiban. Az előbbiek testhőmérsékletet, pulzusszámot, éghető, robbanó-, és az emberre veszélyes gázokat mérnek, az utóbbi adatokat fogad és küld. Vagyis a tűzoltót kívülről segítők mindig tisztában vannak a mentés körülményeivel és a veszélyekkel – sorolták felváltva.
Tóth Bence vízalatti kutatórobotot tervezett, ami komoly szennyezés esetén akár a búvárokat is helyettesítheti.
– Szenzorokkal, karokkal, lámpákkal, vagyis számtalan hasznos eszközzel felszerelhető, s adatokat küld a mélyből a kezelőnek. Egyedül dolgozom a projekten, de otthon a villamosmérnök bátyáim, s a barkácsoláshoz jó értő édesapám is besegít néha – nyilatkozta.
Gratulálunk tanár úrnak és tanítványainak!
Az ezzel kapcsolatos, a SZON-on található cikk megtekintéséhez kattints IDE.