Elektronikai technikus

Azonosító 54 523 02
Iskolai rendszerű szakképzésben a szakképzési évfolyamok száma 2 év
Szakmacsoport Elektrotechnika-elektronika
A szakképesítés munkaterületének rövid leírása

Az elektronikai technikus a vállalat, intézmény, szervezet operatív területi vezetőjének közvetlen munkatársa. Alapvető feladata a szervezet gyengeáramú berendezéseinek és kapcsolódó villamos hálózatának üzemeltetése, a rendszerek dokumentált nyomon követése. Felelősségi körébe tartozik a hálózaton létesített betáplálási és fogyasztói pontok felügyelete. Feladata az alkalmazott irányítás,- és vezérléstechnikai, illetve a hálózati installáció kezelése, összeállítása, üzemeltetése. Munkaköréhez tartozik a területi létesítések teljes körű ismerete, szükség esetén átalakítása. Átlátja az alkalmazott villamos berendezések jellemzőit, szükség esetén beavatkozik, hibafeltárást, hibakeresést végez. A villamosenergia-gazdálkodással összefüggő méréseket elvégzi, az ehhez szükséges mérőműszereket beköti. Képes az egyszerűbb erős-illetve gyengeáramú áramkörök tervezésére, ezek szimulációjára. Tisztában van a felhasználói programokkal, illetve azok alkalmazásával. Ismeri és alkalmazza a méréstechnikai elveket és eszközöket. Ismeri és alkalmazza a villamos biztonságtechnikai előírásokat. Alapvető gépészeti ismeretei révén együttműködik e szakterület munkatársaival. Önállóan vagy mérnöki irányítással elektronikus berendezések tervezésével, gyártásával, összeszerelésével, építésével, üzemeltetésével, karbantartásával és javításával összefüggő műszaki jellegű, egyéb kisegítő feladatokat végez.

A szakképesítéssel rendelkező képes:
  • elektrotechnikai és elektronikai számításokat végezni,
  • villamos kapcsolásokat értelmezni,
  • villamos méréseket végezni,
  • mérési jegyzőkönyvet készíteni,
  • áramköröket éleszteni, áramkör működését ellenőrizni, és elvégezni a javításokat,
  • elektronikai áramköröket építeni, üzembe helyezni,
  • feszültség alá helyezni az áramkört,
  • ipari gyártórendszereket üzemeltetni, karbantartani,
  • műszeres hibakeresést végezni és irányítani,
  • kijavított áramkör működését méréssel ellenőrizni,
  • irányítástechnikai rendszereket programozni,
  • PLC programot írni, programot módosítani grafikus és szöveges programnyelveken,
  • mikrovezérlőket (PIC-et) használni,
  • mechatronikai rendszereket működtetni,
  • elektronikai tervező programokat telepíteni, beállítani és használni,
  • elektromechanikus vezérléseket megvalósítani, működésüket ellenőrizni,
  • motorvezérléseket (motorvédő, indító, forgásirány váltó, fordulatszám-változtató kapcsolásokat) megvalósítani, telepíteni, beüzemelni,
  • elektronikus vezérléseket szabályzásokat kezelni, működtetni,
  • távvezérléseket alkalmazni, működtetni,
  • karbantartási munkákat végezni és irányítani a karbantartási utasítás szerint,
  • dokumentálni az üzemeltetési, karbantartási munkákat.

Az elektronikai technikus szak bővebb ismertetéséhez kattints IDE (keresés a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal (https://www.nive.hu)) oldalán.